18 Kasım 2013 Pazartesi

A LEGEND : MALCOLM X


MALCOLM X, düşünceleri kıymetli adam, zenci adam, iyi adam, büyük adam...
Zencilere karşı yapılan haksızlıklardan dolayı mıdır, içimdeki zenci sevgisinden midir, aşırı adil yapımdan mıdır, yoksa gerçekten Malcolm'ı kendime yakın bulduğumdan mıdır bilmiyorum her zaman Malcolm X'e karşı bir yakınlık hissettim.Benim için bir önder, bir örnek oldu.
Kitap hakkında bilgi vermek gerekirse 600 sayfadan oluşuyor ve Alex Haley tarafından yazılmış vs. vs..
 Bu kısmı yazmaya daha fazla katlanamayacağım :D Önceki kitap analizlerimi okuduysanız benim spoiler vermekten ve kitapla ilgili nesnel bilgiler yazmaktan hiç ama hiç hoşlanmadığımı anlamışsınızdır.O yüzden bu kısmı geçiyorum. :D
 Bir süre önce Malcolm X'in filmini izlemiştim.Ve film, kitaba başlamama engel oldu. Açıkçası ben filmi hiç beğenmedim. Yanlış anlaşılmasın bu eleştirim oyunculara değil.
Özellikle Danzel Washington ve Kate Vernon rolünün hakkını veriyor. Benim eleştirim Malcolm X'in görüşlerinin tam olarak yansıtılamadığını düşündüğümden dolayıdır.Filmi izleyip hiç beğenmeyince okumak için can attığım kitabımı bir köşeye bıraktım. Ama daha önceden sayısız Malcolm X konuşması dinlemiştim ve Allah'a şükür o konuşmalar sayesinde Malcolm X'e duyduğum hayranlık ve saygı yüzünden kitabı okudum.Kitap gerçekten çok güzel.Anlatımdaki içtenlik,dil çok hoşuma gitti.Kitabın konusunu zaten biliyordum ve onu da çok beğendim.

  Her şeyi mi beğendin bu kitapta? Hiç eleştiri yapmayacak mısın? diye sorarsanız;tabii ki beğenmediğim yerler vardı.Mesela kitapta 100 sayfa önsöz var.Biz Türkler genelde önsöz okumadığımız için ben de önsözü geçmeyi denedim ama başaramadım. Çünkü önsözü okumazsam kitabın 6' da 1' ini kaçırmış olacaktım.Kitabı henüz okumayanlara diyeceğim: Önsözde çok önemli bir şey anlatılmıyor, bence akıcı bir dil de kullanılmamış ama Alex Haley'e saygınızdan dolayı okumaya çalışın.Bir diğer nokta: Kitaptaki yazılar çok küçük ve kitap çok kalın.İnsanı psikolojik olarak iyi etkilendiği  söylenemez.Kitap 2 bölüm halinde ayrı ayrı yayınlansaydı veya önsözün derlenmiş hali kitaba konulsaydı daha geniş bir kitleye hitap ederdi diye düşünüyorum.
Ben ayrıntılara çok dikkat eden birisi olarak kitabın kapağını uzuun uzuun inceledim veMalcolm X'in gözlüklerinin ve yüzüğünün gerçekten çok tamamlayıcı ve stil sahibi olduğunu farkettim:

Malcolm X'in çok sevdiğim sözlerinden bazılarını da buraya bırakmak istiyorum:


(Bu arada kitabın resmini çekecek zaman bulamadığım için internetten almak zorunda kaldım kusura bakmayın)
 Bu kitabı okuyup Malcolm'ı anlamanız dileğiyle...
Mavili günler..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder