7 Kasım 2013 Perşembe

Kitap Analizi : Aynı Yıldızın Altında-John Green

Öncelikle bu kitap için yapılmış şarkıyı açalım:

Aynı Yıldızın Altında.Önce kapağının rengi ve Tumblr'daki postlar sayesinde meraklandığım ve almak istediğim bir kitaptı.Bu harika kitabı annem dün bana sürpriz yaparak aldı.Kitabı gördüğüm anki mutluluğumu tarif edemem :) Aslında kitap analizlerinde kitabın konusundan kısaca bahsediyordum ama bu sefer bahsetmemeye karar verdim.Çünkü biraz araştırma yaptım ve şunu gördüm:Benden önce insanlar bu kitabı almış,okumuş,beğenmiş ve bloglarında paylaşmışlar. :D Ama kitabın çeviri kalitesi ve anlatımı hakkında yetersiz bilgi var bence.
Okumayı öğrendiğim günden beri 1. kişi ağzından anlatılmış kitaplara karşı ilgi duyuyorum.Bu kitap "Hazel Grace"nin ağzından anlatılmış.Gayet de başarılı.Ama ben de bir kız olduğum için Hazel'ın neler hissedebileceğini az çok hayal edebiliyorum ve piyasada bir bayanın dilinden aşkı anlatan çok fazla kitap var.Ben kitabı Augustus'dan dinlemeyi çok isterdim.
Ayrıca kitabın en büyük eksikliklerinden biri ise:
John Green bir bayana göre aşırı mantıklı davranan ve hislerini önemsemeyen bir profil çizmiş.Uygun bulmadım.Belki ilgi çekmesi yada farklılık yaratması için böyle yapmıştır.
Çeviri hakkında şunları söyleyebilirim: Küfür etmeyi etik dışı bulsam ve ihtiyaç olmadıkça küfür etmesem de yabancı bir kaynağın türkçeye çevrilirken sırf argo olmasın diye berbat etilmesinden hoşlanmıyorum.Mesela adam "fuck off" yazmış.Bunu "çabuk ortalıktan kaybol" diye çevirip anlatımı mahfetmeye ne gerek var? Onun yerine "s**** git" yaz mesela.Kitapta bu kelimeleri tam anlamıyla olduğu gibi çevirmişler bu da anlatımın bize, kitabın orjinal halini okuyan kişiler kadar olmasa da bir tık daha çok zevk vermesini sağlamış..Kitabın anlamı da bozulmamış .Yani tüm kelimeler John Green'in yazdığı gibi.
Kitabın konusundan bahsetmeyeceğim hiç yorum yapmayacağım anlamına gelmiyor tabii ki :)
Kitabın senaryosu gayet güzel.Tabii benim görüşüme göre :) Ayrıca kitapta sloganlaşabilecek cümleler var.Bu da kitabın popülaritesini arttırıyor haliyle.Bir kaç tanesini sizinle paylaşmak istiyorum:


Ayrıca bu kitabı okurken yanınızda bir kutu peçete bulundurmanızı tavsiye ederim çünkü durum genelde böyle oluyor :D
Vee son olarak çok tatlı ve havalı bulduğum ama henüz almayı bırakın nereden alabileceğimi bile öğrenemediğim "Aynı Yıldızın Altında" takıları:

Sizinde bu kitabın büyüsüne kapılmanız dileğiyle.Mavili günler.. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder