17 Aralık 2013 Salı

KÜÇÜK MUCİZELER DÜKKANI - DEBBIE MACOMBER


Uzun bir süredir kitap analizi yayınlayamadığım için vicdan azabı çekiyordum :D bugüne nasipmiş.Tam Debbie Macomber'ın serisini okumaya başlıyordum kii Dil ve Anlatım öğretmenimiz bizden Fatih-Harbiye'yi okumamızı istedi.Ee tabi ki emir büyük yerden , sınavda da çıkacağı için hemen Fatih-Harbiye'yi okudum. Sonra araya başka kitaplar da sıkıştı ve ancak bu kadar zaman sonra kitap trafiğim normale indi :D

DEBBIE MACOMBER'ın kitaplarını daha yeni okumaya başladığıma inanamıyorum. Aslında tam da benim istediğim gibi "sınav zamanı kitapları" yazan bir bayanmış kendisi. "Sınav zamanı kitapları" nın ne demek olduğunu açıklamak gerekirse:
Bu tamamen benim uydurduğum bir kavram.Sınavlarımın yoğun olduğu zamanlarda aklımı karıştırmayacak,rüyalarıma girmeyecek ve ders çalışmamı engellemeyecek kadar hafif , huzur verici ve dinlendirici kitaplara "çerez kitap" gibi terimler yerine "Sınav zamanı kitapları" diyorum. Daha hoş bir tanım bence.

Herneyse yine konuyu dağıttım.Kitabın çevirisi harika. Ozan Aydın'ın çevirisi olan bir kitabı ilk defa okudum ve çok beğendim.Sanki bir Türk yazar yazmış gibi.Çeviri o kadar hoş yani.Kitap bir 3. kişi ağzından bir 1. kişi ağzından bir de 1 ve 3. kişilerin karışımı olan bir ağızdan anlatılıyor.Oldukça değişik.Karakterlerin olayları ayrı ayrı anlattığı kitapları çok ilgi dağıtıcı bulsam ve beğenmesem de bu kitabı çok beğendim.Ben küçükken anneannemden özenip elime şişleri aldığımda sanırım 11-12 yaşımdaydım. Şuana kadar başladığım hiçbir örgüyü bitirmedim (zaten ancak 2-3 tane başlamışımdır :D ).Ama bu kitap örgü örmeye karşı ilgi duymamı sağladı.Şimdi bir yardım kampanyası için örgü örmeyi planlıyorum inşallah.Bu sefer bitirebilirsem tabii :D.

 Kitap,çok huzur verici. Rahatlamak için okunacak bir kitap.Kitabı okurken gerilmiyorsunuz yani.Mesela ben Harry Potter ve Sırlar Odası kitabını okurken çok yoruluyordum.Çünkü olayı kendim yaşamış gibi hissediyordum.Ama bu kitapta duygusal olaylar hariç maceraya yer yok.Karakterler gerçek hayattan alınmış gibi.Kitabın sonlarına doğru kitaptaki karakterlerle arkadaşlık kurduğunuzu farkediyorsunuz.Onların gerçek olduğuna inanmaya bile başlayabilirsiniz.Tüm hisleri çok güzel bir şekilde yansıtmış Debbie Macomber

Benim gibi geç kalmadan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Mavili günler... :)


3 yorum:

  1. harika bir kitap,sürükleyici ve gerçekçi.elimden bırakamadım,tüm serisini okudum,debbie macomber bir harika gerçekten ! çok doğru kitaplar seçiyorsun,tebriklerr :))

    YanıtlaSil
  2. Yorumunu çook beğendim.Bir an düşündümde gerçekten artık Alix,Carol,özellikle Lyida ve Javqueline arkadaşım oldular :Dd .Kitap yorumların çok güzel böyle devam et :))

    YanıtlaSil