2 Nisan 2014 Çarşamba

MUCİZELER DÜKKANINA DÖNÜŞ - DEBBIE MACOMBER


 Merhabalar :d
Nihayet yeni bir postla karşınızdayım. 12 sınavlık yoğun maratondan sonra bu kitap beni gerçekten çok rahatlattı. Daha önce de bahsetttiğim gibi Debbie Macomber'ın kitapları okuduktan sonra oturup uzuun uzuun düşünülecek, felsefe yapılacak kitaplar değil. Aksine sizi yaşamın kargaşasından uzağa, Blossom Sokağı'nın huzurlu havasını solumaya davet eden "tatlı" kitaplar.
 Benim deyimimle "sınav zamanı kitapları". Eğer Küçük Mucizeler Dükkanı (serinin ilk kitabı) ile ilgili postumu okumadıysanız bu tanımı anlamamış olabilirsiniz. Fakaat "don't worry" diyorum ve o postun linkini buraya bırakıyoruum :ddBu selamlaşma faslından sonra asıl işim olan kitabı yorumlamaya geçebilirim sanırsam :Ddd


Kitap her zamanki gibi Martı Yayınları'ndan çıkmış. Sayfaları hiç göz yormuyor. Görsel olarak diğer 3 kitapla eşdeğer.

Çeviri tabii ki de Ozan Aydın'a ait. Bu kadar methettikten sonra internetten Ozan Aydın'la ilgili küçük bir araştırma yaptım. Fakat gördüm ki çevirdiği kitaplar dışında neredeyse hiçbir bilgi yok. Üzüldüm açıkçası. Bence çok iyi bir çevirmen.
Ve bir diğer husus, kitabın kapak tasarımııı !! Tabii ki de Yasin Öksüz'ün elinden çıkmuş. Harika bir kitap.
Bu kitap daha önceki 3 kitabın karakterlerini de barındırıyordu. Sanki bu kitap ana kitapmış, diğer 3 kita da ek olarak yayınlanmış gibi bir hisse kapıldım.
Kitap genel olarak güzeldi. Elimden bırakmadan okudum. Fakat tüm Macomber kitapları gibi bu kitap da mutlu sonla bitti ve genel olarak işleyişi diğer kitaplarla aynıydı. En az 1 ay daha Debbie okumamayı düşünüyorum. Bu kitapları çok beğensem de bir süre sonra beni sıkıyorlar.
Kitabı annem de okudu ve birlikte yorum yaparken bana aklına takılan bir noktadan bahsetti.Kitaplardaki karakterlerin neredeyse hepsi Amerikan. Fakat yaşam tarzlarına, asla bozulmayan aile ilişkilerine, ahlak kurallarına baktığınızda Amerika'yla hiç alakası olmadığını görüyorsunuz. Sanki küçük bir kasabada yaşayan masum köylüler anlatılıyor.Aslında Seattle'da yaşıyorlar. Ya Debbie Macomber aşırı derecede geleneklere bağlı,dindar bir ailede yetişmiş ya da hayalindeki terbiyeli aileyi, mülayim insanları anlatıyor.
Kitabın bölüm sonlarında yine tatlı bir sürpriz vardı:

Hepinize mavili günler dileriiim :Dddd1 yorum:

  1. ben de ilk kitaplarını keyifle okudum fakat hep aynı mutluluk bir süre sonra fazla geliyor, bu arada takipçi sekmeni göremedim blogunda:(

    YanıtlaSil