26 Mayıs 2014 Pazartesi

CENNETE OTOSTOP-ADEM ÖZKÖSE


  Hepinize "s.a" Ey blogger halkı!!

Umarım keyfiniz yerindedir.Yerinde değilse bile sorun değil.Şimdi sizinle harika bir kitabı tanıştıracağım :)
 Bu arada umarım yeni başlık fotoğrafımı beğenmişsinizdir.(Yorumlarınızı bekliyorum.Sadece fotoğraf konusunda değil her konuda yorum yapabilirsiniz.Bu benim kendimi geliştirmemi sağlar diye düşünüyorum)

Cennete Otostop,çeşitli ırklardan,dillerden,dinlerden,kültür seviyelerinden insanların;en büyük ortak paydada yani İslam'da buluşmalarını anlatan fevkalade güzel bir kitap.
 Öyle ilginç tipler var ki; hippi müzisyenler,serseriler,yüksek rütbeli
rahipler,felsefeciler,papazlar,askerler,hristiyan misyonerler,budist rahipler,alanında çok başarılı gazeteciler...
 Irkları da çok çeşitli,İngilizlerden tutun da Japonlara kadaar,Ermenilerden,Amerikanlara,Avustralyanlara,Almanlara,Brezilyanlara kadar her ırktan,her yaştan insan var bu kitabın içinde.
 Hikayeleri de çok ilginç.Mesela bazı insanlar modernizmden çok sıkıldıkları için Amazon Ormanları'ndaki ilkel kabilelerle yaşamışlar.Bir adam tam 2 sene boyunca orada yaşamış.Yvonne Ridley adında çok başarılı bir İngiliz gazeteci Afganistan'a kaçak yollarla girmeye çalışırken Taliban tarafından yakalanmış.İngiliz medyası günlerce Ridley'e işkence yapıldığı yönünde haberler yayınlamış.Ama işin tam tersi Ridley, müslümanların kibar ve erdemli davranışlarından,esirlerine bile iyi davranmalarından o kadar çok etkilenmiş ki serbest kaldığından bir süre sonra müslüman olmuş.
 İlgimi çeken bir nokta da şu: İnsanlar hep Kur'an'dan çok etkilendiklerini söylüyorlar.Kur'an'da anlatılanların kendi dinlerindekinden çok daha kapsamlı,gerçekçi ve kutsal olduğunu gördüklerini ifade ediyorlar.Fakat bizim ülkemizde (diğer ülkelerdeki müslümanları çok iyi tanımadığım için genelleme yapamıyorum.) "Şu Kur'an ne demek istiyor? Ben Arapça okuyorum ama anlamıyorum" diye düşünmeyip Kur'an mealini bir kere bile okumayan insanlarımız var.Yahu daha geçen sene bulunmuş bir gezegenin varlığından,rüzgarın aşılayıcı özelliğinden, tüm biyolojik,sosyolojik,fizyolojik dengelerden,kanunlardan bahseden ve tam 1404 yıl önce indirilmeye başlanmış, 1382 yıl önce de tamamlanmış bir kitap var elimizde.Dara düştüğümüzde,canımız sıkıldığında,bir şey merak ettiğimizde açıp bakabileceğimiz, bilgilendirici,rahatlatıcı,motive edici,umut verici,uyarıcı bir kaynak var elimizde ve biz bunu değerlendirmiyoruz.Asr suresinin 2.ayetinde Allah, "Muhakkak ki insan hüsran içindedir." buyurmuş. Gerçekten şu halimize bakın ne kadar büyük bir hüsranın ortasındayız. Müslümanlar birlik olacakları yerde birbirlerini katlediyorlar.Kur'an'ı gerçekten anlayan/anlamaya çalışan insan sayısı bile bu kadar az.
 Bir de Mümin Suresi 58. ayette ve daha birçok ayettte " Siz pek az düşünüyorsunuz." cümlesi geçiyor.Cidden bazen insanları gözlemliyorum ve görüyorum ki hayvandan veya robottan bir farkları kalmamış.Sadece yapmak zorunda oldukları işleri yapıyorlar.Hepsi aynı tip.Bir farklılık yapmaya çalışan,dünyaya bir şeyler katmaya,insanlara yararlı olmaya çalışan çok az. (Aaa haşa bunu söylemek ne haddime,140 karakterle Soma'ya,Mısır'a,Bosna'ya yardım eden çok duyarlı insanlarımız var bizim.Lütfen onlar üstüne alınmasın.Sözüm meclisten dışarı anlayacağınız.)
 Düşünmeliyiz,fikir üretmeliyiz; bununla da kalmayıp icraate yani uygulamaya geçmeliyiz.Ama maalesef herkes kendi derdinde.
 Bu sosyal serzenişlerimden sonra kitaba geri dönebiliriz sanırım.


Şu kitabın kapağına bir bakın. O kadar tatlı ki.Resmen "Heeey! Beni okumalısın !" diye bağırıyor :Dd
Sonra ismi,ben 40 yıl düşünsem bu kadar anlamlı bu kadar harika bir isim bulamazdım herhalde.Yani bu kitaptaki insanlar da seneler boyunca cehenneme gitmek için neredeyse tüm şartları yerine getirmişler ve bir gün İslam'a girerek son kavşakta otostop çekmişler resmen. Kur'an'ı kendilerine rehber yapıp Cennete doğru yol almaya başlamışlar.
Rabb'im hepsine Cenneti nasip etsin inşallah..
Ve Allah hepimize müslüman olmayı nasip etsin.Yani gerçek anlamda müslüman olmayı.
Amin
Son olarak size bu dediklerimle ilgili çok harika bir ayet bırakıyorum ve gidiyorum:

"Ey iman edenler, iman edin"
Nisa/136

Mavili günler ^_^ 

  

1 yorum: