1 Aralık 2014 Pazartesi

DÖNÜŞÜM - FRANZ KAFKA


BÖÖ!!
Bu post fotoğrafımın alışkın olduğunuz/olduğum gibi aydınlık, canlı,renkli olmadığının farkındayım. Bu kitap nedense bende böyle karanlık, kasvetli bir hava bıraktı.

Dürüst olmak gerekirse -ki gerekir.-, bu kitabı çooook önce okuyup bitirdim. Bu yaz okuma açısından fetret dönemi yaşadığımı size anlatmıştım sanırım. 
İşte Franz Kalfa'nın bu şaheseri de fetret dönemimde bile kendini okutturmayı başaran, onca kitabın arasından güç bela sıyrılabilen eserlerden birisi.

Almanca aslındaki adıyla "Die Verwandlug". (Hadi Anadolu Lisesi öğrencileri iş başına! Almanca çeviri. 10 puan!) Türkçe'ye uzuun süreler boyunca "Değişim" adıyla çevrilmiş. Bu kitabın adını Değişim olarak bilenler de olabilir yani. Endişelenmeyin, aynı kitaptan bahsediyoruz. Daha sonraki dönemlerde bu kitabın ismi "Dönüşüm" olursa daha iyi bir çeviri olacağına karar verilmiş. Kitabı okuyunca sizler de göreceksiniz, Dönüşüm kesinlikle daha uygun.

Kitap, Gregor Samsa adında mülayim, beyefendi bir arkadaşımızın bir gün kalktığında kendini böcek olarak bulmasıyla başlıyor. Bu Gregor nasıl bir böcektir, boyutu nedir, zehirli midir, hangi renktir... Bunlar hep sizin hayalgücünüze kalmış. Ben kitabı okurken birsürü kere değiştirdim Gregor' un tipini.
Kitap, Can Yayınları'ndan çıkmış ve 102 sayfa. Fakat şöyle bir ayrıntıya da yer vereyim: Kitap 13. sayfadan başlıyor. Yani 102'den 13'ü çıkaralım, 89. Kitabın çevirmeni de önsözdür, sonsözdür derkeen 9 sayfa yazı yazmış. Kaldı 80 sayfa. Hikayeyle ilgili olan ama hikayeye dahil olmayan bölümleri (Kafka'nın mesajları, mektupları vb.) de çıkarırsak, elimizde 68 sayfa kalıyor. Yani öykü, sadece 68 sayfa. Ama buna rağmen Dünya edebiyatında kendisine böyle yüksek bir mevkii bulabilmiş olması, hala okunuyor olması bile bu kitabın çok başarılı olduğunun bir ispatı zannımca. 


Kitapta insanlar hep katı, acımasız olarak gösteriliyor. Temelde çok şefkatli biri olan kız kardeş bile zamanla acımasız birine dönüşüyor.

Ayrıca kitapta Marksizm'e çok büyük eleştiriler olduğunu da okudum. Yani ben bu eleştirileri şöyle-böyle anladım. Fakat Marksizm hakkında yeterli bilgim olmadığım için bu kısımı sükut geçiyorum.

Fakat okuduğunuzda siz de göreceksiniz, kitap inceden inceden o kadar yerinde ve doğru eleştirilere yer vermiş ki.


Bu arada, bu kitabı çok farklı yayınevlerinde çook farklı kapaklarla gördüm ama inanın en çok beğendiğim bu yayınevi oldu. Bence kitabın ismini böcek şeklinde yazmaları çok zekice!..

Son olarak bir karikatür koyarak yazımı bitiriyorum. 
Rica ediyorum, lütfen siz bu karikatürdeki adam gibi olmayın :D 
En azından kitabın adını bilin, DÖ-NÜ-ŞÜM !..Mavili Günler!...


4 yorum:

 1. Ben piyasadaki vampirli kurt adamlo vıcık vıcık aşklı kitapları sevmediğimden kitap okumaya da uzağım. Diğer tür kitaplar ise sıkıcı geliyor . Bu kitabı da duyduğumda aynı ön yargıyla yaklaştım. AMa yazını okudum, kitabı en müsait zamanda okumaya karar verdim..:) ellerine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle oku. Çok farklı bir roman. Hatta hiç uğraşma, ben sana ödünç veririm bu kitabı ;)
   Bu arada yorum yapmana çok sevindim ^-^

   Sil
 2. kafka ve dönüşüm :) yıllar önce küçük bir çocukken kafka'nın dönüşüm'ünden uyarlanmış Greg'in esrarengiz değişimi adlı bir çocuk kitabı okumuştum tabi o kitap kafka'nınki gibi kasvetli ve huzursuz değildi tam tersi çok komik ve eğlenceliydi, her şeyden öte beni kafka'yla tanıştıran ilk eserdi :) şu an düşünüyorum da çocuklara asıl eserlerin çocuk versiyonları düzenlenip, okuma şevki ve ilgisi aşılansa ve bu sırada bu önemli yazarlar tanıtılsa ne güzel olur :) bu arada karikatüre bayıldım, eline sağlık güzel ve eğlenceli ve bilgilendirici bir yazı olmuş ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :))
   Kesinlikle katılıyorum. Çok küçük yaşlardan itibaren çocukların tek derdi internet. Ellerinden 1 saniye bile düşürmedikleri tabletler/laptoplar yüzünden gerçeklere, edebiyata, okumanın güzelliğine kör olmuşlar. Onlara okuma sevgisi aşılamak için dediğiniz gibi çalışmaların yapılması çoook gerekli. Daha başka karikatürler de var Kafka ile ilgili onları da başka bir postta yayınlarım inşallah ;)

   Sil