3 Aralık 2014 Çarşamba

ŞEHİT HAMA - AHMET PAKALIN


Selamün Aleyküm!
Bu yazıya "Merhabaa, İyi günler vs." diye başlayamazdım. Çünkü bu kitap o kadar yüce bir kavramı konu edinmiş ki:
CİHAD
Kabul edelim, cihad denilince çoğumuzun aklına El-Kaide, Taliban vb. geliyor. Ve cihadı teröristlik olarak nitelendiriyoruz. YANLIŞ!
Cihadın sözlük anlamı "Din uğruna yapılan savaş." olsa da cihad,sadece savaş değildir.
Cihad tam olarak "Allah yolunda yapılan her türlü faaliyet ve hareket." demektir.
Peki buradan ne anlıyoruz?
Bir müslüman, havanın soğuk olmasına rağmen abdest almaya gidiyorsa, bu nefsiyle yaptığı bir cihaddır. Bir insana Kuran okumayı, namaz kılmayı, Allah'ı sevmeyi öğretiyorsa bu bir cihaddır.
Ve tabii ki, İslam'a düşman olan ve tek amacı tüm Müslümanları öldürmek olan bir insanı öldürüyorsa bu da cihaddır.
Kitabı eleştirmeye başlamadan önce bunu iyice kavrayalım istedim.


Şehit Hama bir serinin 2. kitabı. Zaten seri 2 kitaptan oluşuyor, o da ayrı bir konu :D 
Kitap kulübüyle birlikte aldığımız için 1. kitabı okuyamadan 2. kitabı okumuş oldum. Fakat Açlık Oyunları, Harry Potter gibi önceki kitapları okumadan anlayamayacağımız bir seri değil.
1. kitabı okumamama rağmen rahatlıkla olayı kavrayabildim. Zaten gerçek tarihi konu edindiğinden, kitabın sonunda ne olacağını bile az çok kestirebiliyordum. Yine de heyecanlıydı.

Şehit Hama, 1982'de Suriye'de Nusayri rejiminin yaptığı toplu katliamları, Hama'lıların (Suriye'deki katliamın en yoğun olduğu şehir) dilinden anlatıyor. Roman tarzında yazılmış. 
Sırf tarih kitabı olmadığı için sıkıcı değil, ayrıca savaşı bizzat yaşayanların ağzından anlattığı için, savaşın sadece karşılıklı ateş etmekten ve insanların birbirlerini öldürmesinden daha ileri boyutta bir katliam olduğunu anlamamızı sağlıyor. İşin içinde kadınlar, çocuklar da var. Yaşlılar, alimler, doktorlar... hepsi savaşın içinde. Ben bayanım, ben çocuğum diyerek dokunulmazlık kazanamıyorsunuz savaşta. Katliam herkesi vuruyor. Sadece kafanıza sıkılan bir kurşundan ve ölmekten ibaret olsa yine iyi. Bunun fiziksel, zihinsel, psikolojik işkencesi de var.
Allah hiç kimseye böyle acılar yaşatmasın!
Savaştaki insanların inancı,direnci... Hepsi o kadar duygulandırıcı ki...

Kitap, Ahmet Pakalın tarafından yazılmış, Bengisu Yayınları'ndan çıkmış ve 210 sayfa. Bir solukta okuyup bitireceğiniz harika bir eser.

Fakat kitapta çok sayıda harf hatası vardı. Beni okurken çok zorladı. Tam en heyecanlı yerine geliyorum, ı/i harfi yerine l harfi koymuşlar, ne yazdığını anlayamıyorum. Tekrar başa sarıyorum ve tüm büyü kayboluyor. Bir değil iki değil, çok yanlış vardı. Rahatsız oldum.

Eğer gerçek anlamda bir müslümanın nasıl olacağını, nasıl iman edilmesi gerektiğini ve her şeyden öte, gerçekten inanınca neler hissedildiğini, yaşandığını öğrenmek istiyorsanız, buyrun, Şehit Hama'yı okuyun.

Serinin 1. kitabının ismi "Mushaflar ve Bombalar"
Yakın zamanda okuyabileceğimi sanmıyorum ama eğer okursam onu da buraya yazarım inşalllah.

Bunlar da çok beğendiğim ve sizinle paylaşmak istediğim noktalar:


Allah hepimize iman etmeyi nasip etsin,gerçek manada!

Mavili günler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder