6 Ocak 2015 Salı

UÇURTMA AVCISI - KHALED HOSSEINI


Merhaba!
Sınav haftası bitmiş, tekrar kitaplara gömülmüş bir blogger olarak karşınızdayım! :D
Uzun süren bir fotoğraf efekti seçiminden sonra (bu seçimin tüm adayları ve hikayesi yazının sonunda.) bu fotoğrafta karar kıldım umarım beğenmişsinizdir :)

Uçurtma Avcısı, arkadaşlarımın okumam için 1 senedir baskı yaptığı naçizane kitap.
Sonunda okudum. Artık ben dahil hepimiz rahatlayabiliriz.


Kitabın baskısı, kapağı gayet hoştu. İç düzenlemesi de rahatsız edici değildi.


Kitaptaki olaylar çok etkileyiciydi. Bir ara Emir'e sinirlenip kitabı yere fırlattım.
(Sen?! kitabı fırlattın?! yeme bizi Elif hahaahha diyenler varsa, cidden bunu yaptım )

Hasan'ın yaşadığı kötü anları okurken -spoiler vermemeye çalışıyorum ama olmuyor- o kadar üzüldüm ki :'(

Ve Emir, en başta gıcık olduğum, çok salak bulduğum bir karakter olsa da sonradan ısındım. Ama şunu söylemeliyim, ben kesinlikle Emir değilim. Bende Baba'nın ve Hasan'ın özellikleri çoğunlukta. Allah'a şükür!

Eğer kitabı okumadıysanız bu yazdıklarım sizi çook sıkmış olabilir. Affınıza sığınarak spoiler'sız bir yazı yazmaya çalışacağıma söz veriyorum!

Hani şu entel abilerimizden hep duyduğumuz laf var ya "ROMAN OKUMAYIN.BİLGİ EDİNEBİLECEĞİNİZ KİTAPLAR OKUYUN!" 
Ben de kısmen katılıyorum. Sürekli roman okuyup da kendilerini kitapkurdu, entellektüel ilan edenlere kızıyorum. Fakat arada da olsa roman okumalıyız. Hayalgücümüzün gelişmesi, kendimizi ifade edebilme kabiliyetimizin artması için en azından.

Eğer siz de roman düşmanı abilerden veya ablalardan iseniz bile bu kitabı okumalısınız!
Bu kitap okuma zevki verdiği gibi,bilgi de veriyor.

Taliban, Afganistan, Pakistan, Sünni-Şia tartışması, Afganistan'ın sosyal yapısı, ekonomik yapısı, işgal altındaki bir ülkedeki insanların psikolojisi, ve daha bir çok konu.

Ben kitaptan sonra Afganistan'a merak saldım. Afgan şarkıları dinledim, tarihini okudum, insanlarını araştırdım. Hatta inanabilir misiniz bilmiyorum ama evde kendi kıyafetlerimden, eşarplarımdan acemi işi bir burka tasarladım ve giydim. Burka ile ilgili söyleyebileceğim tek şey, nefes almanın çok zor olduğu ve görüş açısının ciddi manada kısıtlandığıdır. Ama yine de takva için giyenleri takdir ediyorum ve saygı duyuyorum. Kendi seçimleri sonuçta. 

 Yıkık bir harabe gibi Afganistan. Rusya'dan, Amerika'da ve daha bir sürü yapılanmadan darbe yemiş; ama hala direnen bir kale...

Harika bir milli marşları var. Her ne kadar ülkenin nüfus sayımı raporu gibi olsa da güzel :)
Buradan Afgan milli marşına ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim şu efekt meselesinee :)))

Ben fotoğrafa bir efekt yapıp sınıf grubumuza attım. Benim ilk yaptığım efekt :Bu da Betül Aşkın'ın yaptığı efektler. Zaten onun yaptıklarından birini seçtim. :

 Nazlıcan Harmandalı'nın yaptığı :))   :


Ve son olarak Rumeysa Aydoğdu'nun yaptığı :


Hepsine çooook teşekkür ediyorum!! :))

Mavili günler...


2 yorum:

  1. Evet, bu kitabı okuman hakkında baskıcı olan arkadaşlardan biri de ben oluyorum sanırım. Ama bundan gayet memnunum. Çünkü; bu kitabı her gördüğümde kapağının ardındaki sırlarla, ihanetlerle, ümitsizliklerle karşılaşıyordum ve bunu biricik dostumla paylaşamamak beni öylesine üzüyordu ki... Sanki bunlar benim de dertlerim gibiydi ve düşünsene, seni çaresiz bırakan tüm bu olayları en yakın dostuna anlatamıyorsun... Dünyada yalan söylemekten sonraki en kötü şeylerden biri de bu sanırım. Umarım seni de bu acılar dünyasına sürüklediğim için pişman değilsindir. 'Acılar paylaşıldikça azalır.'

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ah, Rumeysacığım o kadar güzel bir yorum bırakmışsın ki buraya. Okuduğum anda bu kadar güzel cümlelerin senden başkasına ait olamayacağını anlayabiliyorum. Biz seninle her şeyi paylaşırız kuzum. Acıları da, mutlulukları da :)

      Sil