19 Nisan 2015 Pazar

ANSIZIN YOLA ÇIKMAK - Rasim Özdenören


rasim özdenören - ansızın yola çıkmak

Merhabalar!
Son yazımın üzerinden daha üç gün geçti ki, yeni bir yazı yayınlıyorum. Benden bu kadar iyi bir performans beklemiyordunuz. Dürüst olun, sizi şaşırttım :D
Artık böyle olacak inşallah :) Tabii sınav haftalarını saymazsak. Malum lise öğrencisiyiz...
Fakat, yazılara neredeyse hiç yorum gelmemesi hevesimi kırıyor açıkçası. Sizden dönütler almak istiyorum. Lütfen isteğimi mazur görün ve ricamı kabul ederek yorum bırakın. Nasıl olacak o iş diyorsanız, onu da anlatayım size: Yorum kutusuna tıklıyorsunuz. Yorumunuzu yazdıktan sonra, alttaki açılır pencereden istediğiniz hesabı seçiyorsunuz. Eğer hesabınız yoksa Ad/URL seçeneğine tıklayıp; url kutusuna herhangi bir sosyal medya hesabınızın yada varsa blogunuzun adresini yazıyorsunuz. Eğer hiçbiri ile uğraşmayayım derseniz de "Anonim" seçeneğine tıklayıp, yorumun altına adınızı yazabilirsiniz. Ya da isminizi de yazmayıp gizemli bir okur olabilirsiniz :)

Uzun bir girişten sonra, artık kitap hakkında konuşabiliriz. Eser önemli fakat müessirden konuşmadan eseri anlatmak boş kalır. O yüzden müessir hakkında bir iki kelam ederek başlayalım yazımıza.

RASİM ÖZDENÖREN, BİR GÜZEL ADAM


rasim özdenören - ansızın yola çıkmak

Kendisi ile tanışmamız Cahit Zarifoğlu yoluyla oldu. Zaten hayatımda birçok güzellikle tanışmam da ruhu şad olsun rahmetli zarif abim ile olmuştur. Rasim Özdenören başlarda benim için, Cahit Zarifoğlu ile arkadaşlık yapma şansına sahip olmuş bir hikayeciydi. Fakat kitaplarını okudukça görüyorum ki, Cahit Zarifoğlu da Rasim Özdenören ile arkadaşlık edebilme şansına sahip olmuş bir şair imiş. 
Rasim Özdenören, bana hikaye okumayı sevdiğimi keşfettirdi. Küçükken tabii ki kısa hikayeler okuyordum ama büyüdükçe kısa hikayelerin yerini kalın romanlar almaya başladı. Sonra bir gün Emrah Serbes okudum. Baktım ki bu hikaye okuma işi benim hoşuma gidiyor, Rasim Özdenören okumaya başladım. Gerçekten hayalindeki dünyanın sınırları olmayan bir adam. Boş laf olarak söylemiyorum, dikkat edin; o gerçekten de çok güzel bir adam. Ruhu güzel, kalemi güzel, kelamı güzel...
Takip etmek isterseniz, ki bence istemelisiniz. Mahrum kalmayın. Yeni Şafak gazetesinde yazıyor. Buraya tıklayarak gazetedeki yazılarına ulaşabilirsiniz.


rasim özdenören - ansızın yola çıkmak

Ansızın Yola Çıkmak, 12 öyküden oluşuyor. 88 sayfalık bu kitap tabii ki İz Yayıncılık'tan çıkmış. Kapak tasarımı serinin diğer kitaplarında olduğu gibi çok hoş. (Blogda daha önceden Gül Yetiştiren Adam kitabını paylaşmıştım. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.) Bu sefer kapakta ünlü bir ressamın tablosu olmamasına rağmen yine de beğendim. 
Kitabın içindeki hikayeler kısa ve öz. Zikir, namaz gibi kavramları özgürce anlatmış. Ve daha da güzeli, bu kavramlardan bahsettiği için, illa bu kitap dini olmalı gibi bir tavır takınmamış yazar. Bu yaklaşımı, zikrin, namazın sadece dini günlerde veya yerlerde değil; hayatın her anında anılacağı, yerine getirileceği, eda edileceğini düşündüğünü gösteriyor bizlere. Ki bu görüş fazlasıyla doğrudur. Namaz, Kur'an, zikir sadece ölenlerin ardından veya sıkıntılı anlarda aklımıza gelecek kavramlar olmamalıdırlar. Hayatımızın özü olan bu kavramları, ötekileştirmemeliyiz. 

Kitabı okumanızı tavsiye ederim fakat böyle hayatınızı değiştirecek bir etki beklentisiyle de okumayın. Rasim Özdenören'in tarzını anlamak için ideal olabilir.

Mavili günler!..

1 yorum:

  1. Hevesinizi kırmamak adına, okuyucu kimliğinizi takdir ettigim bir blog takipçiniz olarak yazıyorum, postlarınızın devamını dilerim efenim��mavili günler☺☺

    YanıtlaSil