11 Eylül 2015 Cuma

VE SEN KUŞ OLUR GİDERSİN - Tarık Tufan


Merhabalar, okumamın üzerinden biraz (hadi ama dürüst olalım, biraz filan değil, aylar geçti bu kitabı okuyalı :D ) zaman geçen fakat bloga yazması ancak nasip olan bir kitapla sizi selamlıyorum :)
 Normalde her postun başında uzun uzun muhabbet etmeyi seviyorum fakat şuan bu boş ve kuru laflarımı geçip size "Ve Sen Kuş Olur Gidersin"den, Tarık Tufan abimizden, göz kapaklarımızdaki kırlangıçlardan, bileklerini kesen güçsüz adamlardan bahsetmek istiyorum. Oyalanmaya mecalim yok, zaten lüzum da yok. 
 Tarık Tufan ile tanışmamız, Ülke TV'de Selahattin Yusuf ve İsmail Kılıçarslan ile birlikte hazırlayıp sundukları Meksika Sınırı programıyla oldu. Dürüst olmak gerekirse çok ilgimi çekmedi ve programa sadece bakıp geçtim. Bir süre sonra da sosyal mecralarda gördüğüm paylaşımlardan merak saldım ve ufak çaplı bir araştırma yaptım kendileri hakkında. Beş tane kitabı olduğunu gördüğümde ise mutlaka hepsini okumam gerek diye düşündüm. Şuana kadar iki kitabını okudum ve şuanda da üçüncü kitabı bitmek üzere :)
  Yazarın çok naif bir üslubu var. Okurken birden melankolikleşebilirsiniz mesela. 
  Tarık Tufan genelde deneme yazıyor fakat bu kitapta bir hikaye anlatmış. Bir adamın hikayesini, kaybeden bir adamın hikayesini, kaybolan bir adamın hikayesini...
  Mutlaka okuyun ve şahit olun.
 Tarık Tufan'ın kitaplarının isimleri de manidar:
  "Ve Sen Kuş Olur Gidersin", Cahit Zarifoğlu'nun bir şiirine atıf. Çok çok sevdiğim bir şiir. Hatta buraya bırakayım şiiri, isteyen okusun :)


  Tufan'ın bir diğer kitabının ismi de, "Bir Adam Girdi Şehre Koşarak". Burada da Yasin Suresi'nde geçen bir ayete atıf yapılmış. 

" O şehrin öbür ucundan (bunların geldiğini duyan imanlı) bir adam[4] koşarak geldi ve dedi ki: “Ey kavmim! Gönderilmiş (bu elçi)lere uyun. Sizden hiçbir ücret istemeyen (bu) kimselere uyun. Onlar doğru yola erişmişlerdir. Ben, niçin beni yaratana kulluk etmeyeyim? Oysa ancak O’na döndürüleceksiniz. Ben, O’ndan başka ilâhlar edinir miyim? Eğer çok esirgeyen (Allah) bana bir zarar vermek dilerse, onların (o putların) şefaati bana hiçbir fayda vermez ve beni kurtaramazlar. Şüphesiz (böyle yaparsam o zaman) ben, apaçık bir şaşkınlık ve ziyan içinde olurum.[5] (Ey elçiler!) Ben sizin Rabbinize iman ettim, beni duyun (ve şâhit olun).”[6]
(Şehirliler tarafından taşlanılan o kimseye ölümü sırasında:) “Gir cennete.” denildi. (O da:) “Keşke kavmim, Rabbimin beni bağışladığı(nı) ve beni ikram edilenlerden kıldığını bilseydi (bu durumda elbette iman ederlerdi)!” dedi."
(Yasin Suresi 20-27)

Kitabı kesinlikle ve kesinlikle okumalısınız, benden tam puan aldı :)

Mavili günleriniz olsun!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder