30 Ekim 2015 Cuma

KENDİNE AİT BİR ODA - Virginia Woolf


Merhabalar! 
Virginia Woolf'un okuduğum ilk kitabı olduğu için kitap elime geçtiğinde baya bi heyecanlandım :D

 Virginia Woolf, feminist hareketlerin görüşlerini fazlasıyla benimsediği bir yazar. 1929 yılında yayımlanan bu kitabı ile yakın tarihte dünyada kadının yeri, değeri ve rolüyle ilgili kilit bilgileri önümüze seriyor. Ayrıca "Kadınlar neden kurmaca yazamaz? Neden bir kadın, Shakespeare'inkiler gibi başarılı eserler ortaya koyamamıştır?" sorularına cevap veriyor. Cevabı öğrenmek isterseniz, Woolf'tan alıntı yaparak açıklayayım:
"Bir kadın eğer kurmaca yazacaksa, parası ve kendine ait bir odası olmalıdır." 
  Kitap, Woolf'un 1928'te Cambridge Üniversitesi'nin kız öğrencilerine yönelik bir konuşması üzerine şekillenmiş. Konusu bakımından kült bir eser sayılsa da, yazılış tarihinin eski olmasından dolayı günümüze tam olarak ışık tutmuyor ve açık konuşmam gerekirse, çok da eğlenceli bir anlatıma sahip değil :D

Şuraya Virginia ablamızın bir fotoğrafını konduruvereyim:


Üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istediğim için İngiliz yazarlar bende ayrı bir önemli. Virginia Woolf da aynı şekilde. İlk kitap olarak "Kendine Ait Bir Oda" çok doğru bir seçim olmadı sanırım :/ Konuşmalardan derlendiği için biraz dağınık ve dönemsel bir kitaptı. Mrs. Dalloway ile devam etmeyi düşünüyorum. Umarım Mrs. Dalloway'i daha çok beğenirim :)

O dönemde kadına bakış açısını anlayabilmek için okunması gereken bir kitap. Tavsiye ederim :)
Ayrıca unutmayalım ki, tarih tekerrürden ibaret. Yani maalesef ki bundan 90 sene önce kadınlara yaklaşımla şuanki yaklaşım arasında benzerlikler var. Fakat çok çok büyük gelişmeler de olmuş. Umarım zamanla her şey çok daha iyi olur. 

Mavili günler!

2 yorum:

  1. Simone De Beauvoir de Virginia Woolf'tan sık alıntılar yapan eserlerinde, feminist yazarların ve aktivistlerin yazilarini takip etmesine yonelik bir malumat olarak eklemek istedim :) Bu kitabini cok okumak istesem de okuma sirama bir turlu alamayip israrla ertelemeye devam ediyorum, ama yazinizi okuduktan sonra feminist okumalar yaptigim su siralarda ne yapip edip okumaliyim diyorum simdi :) Elinize saglik bu tarz okumalarinizin devamini bekliyor olacagim :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim :) Eğer feminizm üzerine yoğunlaştıysanız mutlaka okuyun derim. Zira, 20. yüzyılın başlarında Avrupa'da kadınlara nasıl muamele edildiğine dair ciddi gözlemler barındırıyor Kendine Ait Bir Oda. Keyifli okumalar, blogunuzu takipteyim ^^

      Sil