31 Aralık 2015 Perşembe

FELSEFENİN KISA TARİHİ - Nigel WarburtonHerkese Merhaba!
 Felsefe'nin Kısa Tarihi kitabına internette rastladım. Benim gibi felsefeye giriş yapmak isteyen bir insan için bulunmaz Hint kumaşından bile daha değerli bir kitap :)

Kitapta en ünlü filozofların yaşamları ve görüşierine değinilmiş. Üslubu hoş ve hafif, bu da haliyle okumayı kolaylaştırıyor. Tasarımı da "Felsefe çok sıkıcı yiaa" naralarının boşa çıkacağının bir kanıtı gibi ;)

Şimdii gelelim benim felsefe öğrenmeye nasıl başladığıma!
Aslında eskiden beri hep merak etiğim bir alandı. Hatta hatırlıyorum da ben daha küçükken, İlahiyat Fakültesi'nde okuyan akrabamıza "Felsefe öğrenmek caiz midir?" tarzında bir soru sormuştum. Hatırladıkça gülesim geliyor :D
O da bana fakültede felsefe derslerinin olduğunu, ayrıca İslam Felsefesi öğrendiklerini anlatmıştı. Toplumun çoğunluğunda hakim olan "Felsefecilerin hepsi Allah peygamber düşmanıdır." algısının bir kurbanı da ben olmuşum sanırım. Allah'a şükür ki ben hemen bu önyargıdan kurtulabildim. İnternetten araştırmalar yapmaya başladım ne okusam diye. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle marksist bir filozofun kitabının pdf'sini indirip onu okumaya başladım. Ne yazık ki şuan ismini hatırlayamıyorum. O kitaptan sıkıldım ve yarım bıraktım. Bu sene okula ilk defa felsefe dersi görmeye başladık ve ben ba-yıl-dım. Sene başında bu kitabı okudum. Zaten felsefe dersini de felsefe hocamı da çok  sevdim. Hala araştırmalar yapıyorum. Ve felsefeye olan ilgim artarak devam ediyor :)

"Felsefenin Kısa Tarihi"ni mutlaka siz de okumalı ve filozoflarla hiç vakit kaybetmeden tanışmalısınız!

Mavili günler!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder