2 Şubat 2016 Salı

JACK SAVORETTI


Merhabalar! Umarım herkesin keyfi yerindedir ve tatili harika geçiyordur. Ben şuan Ankara'dayım ve bu post'u eniştemin laptopunu ödünç alarak yazabiliyorum :) Birden öyle bir şevk geldi bana ki anlatamam. Böyle keyifli bir günümde Jack Savoretti'yi anlatmazsam olmaz dedim ve işte buradayım!

Bol fotoğraflı, bol şarkılı bir post sizi bekliyor, hazır mısınız? Elleri göreyim! Ablacım çocukları pistten alalım, gelin ve damat gelecek (düğün şarkıcısı moduna girdim bi an :D)

Müzik dünyasının gitarlı yalnız çocuğu, iftihar abidemiz Jack Savoretti, 10 Ekim 1983'te dünyaya gelmiş. (Hmm demek Başak burcusun sayın Savoretti!) Kendisi İtalyan-İngiliz melezi. Zaten ilerleyen fotoğraflarda dikkatlice baktığınızda hem "Fai la tua vita !" (İtalyanca: Hayatını yaşa!) hem de "To be or not to be!" (İng: Olmak ya da olmamak! bkz: Shakespeare, Hamlet) diye haykıran bir beyefendi göreceksiniz. Fakat Londra'da büyüdüğü için enfes bir İngiliz aksanına sahip.(Daha sonra Avrupa'ya taşınıp Amerikan Okulu'nu bitiriyor) Bu harika bir şey, çünkü İtalyanlar öyle bir ingilizce konuşuyorlar ki... İngilizce değil İtalyanizce filan demek daha doğru olur sanırım :)

Gençliğinde sadece şiire ilgi duyuyormuş hatta daha sonra gençlik yıllarıyla ilgili şunları söylemiş:
"I was writing all the time, it was the thing to do, sit under a tree with a notebook, go somewhere else in your head. I was in the clouds."
Yani Türkçe meali:
"Tüm zamanımı yazarak geçiriyordum.Bu öyle bir şeydi ki, bir ağacın altına elinde bir defterle oturuyorsun ve kafandaki istediğin yere gidiyorsun. Ben bulutlardaydım."
16 yaşındayken anneciği ona bir gitar almış ve o da gitar çalarak şiirlerini okumaya başlamış. Bir nevi şiirlerine beste yapmış yani. Sonra mı? Gelsin albümler, konserler!4 tane albümü bulunuyor, en sonuncusu 2015 yılında çıktı. Jack Savoretti'ye başarılar dileyerek en sevdiğim şarkılarına göz atalım!

Aslında karar vermek gerçekten çok zor. Sevdiğim o kadar çok şarkısı var ki. Elimden geldiğince azaltmaya çalışacağım. 10 tane yazsam çok olmaz inşallah :))

Bu postta sadece İngilizce şarkılara yer verdim. İtalyanca şarkılar da Youtube'dan bulabilirsiniz ilgilenen olursa.

   Başlamadan hatırlatayım ki, Jack Savoretti'nin her şarkısının sözleri birbirinden kıymetli, birbirinden güzel. İnternetten bakın mutlaka. Eğer Türkçe çevirisini bulamazsanız ve İngilizcesini de anlayamazsanız blogun sağ tarafından "Bana Mail Atabilirsiniz" kutusundan bana mail atabilirsiniz :)10.Broken Glass


Bu şarkıyı çok seviyorum. Bir de ismini her okuduğumda "Kalbini kırdığım kişiyle tekrar birlikte olabilir miyim diye soruyorsun. Kırık bir bardakla tekrar su içebilir misin?" tipi sözler aklıma geliyor :D

9.Dreamers


Benim gibi hayalperestlikle yeni levellar keşfetmiş bir insan bunu sevmezse ayıp olurdu!

8.Not Worthy


Bence bu şarkı mutfakta iş yaparken açılıp dans edilecek şarkı!

7.Tie Me Down


Jack Savoretti'nin bu şarkının başındaki ses tonu diyorum, gerisi yorumsuz. (Gözlerinden kalpler fışkıran emoji nerede?!)

6.Russian Roulette


Bu şarkının da başındaki "How I'll survive this massacre, I'll never understand" bölümü başta olmak üzere tamamı harika. Açıp açıp ağlayın derttaşlarım!

5.The Other Side Of Love


Savoretti'nin tüm şarkılarının sözleri harika ama nedense ben bu şarkının sözlerini ayrı bir seviyorum.

4.Soldier's Eyes


Durmak yok, dinlemeye devam!

3.Written In Scars2.Sweet Hurt


1.Harder Than Easy


Her bir kelimesi değerli ve anlamlı olan, Savoretti'nin en en en çok sevdiğim şarkısı. Dinledikçe ağlayasım geliyor. Bir şarkı ancak bu kadar güzel olabilirdi! 
"You believed in your fairy tale endings,Now you find yourself down on your knees"

BONUS! 

*Home

Keyifli tatiller. Herkese mavili günler!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder