7 Şubat 2016 Pazar

SÖMÜRÜ AJANI İNGİLİZ MİSYONERLERİ - Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma

beyan yayınları

  Herkese merhaba! Bu Pazar, birkaç hafta önce bitirdiğim bir kitaptan bahsetmek istedim. Zaten yarın okullar açılıyor ve yine çok yoğun bir maraton bizi bekliyor.
 
  Okulumuzun kitap kulübü sağolsun, çok güzel kitaplar okuma şansımız oluyor. Bu kitap da onlardan biri. Protestan İngilizlerin ülkemizdeki sömürü faaliyetlerinin geçmişini amlatıyor. Üstelik tamamen belgelere dayanarak.
   Bu tarz kitaplar "Türk'ün önünde selam dur!" gibilerinden aşırı milliyetçi duygularla yazılıp, abartılar karıştırılarak garip bir hale getirilebiliyor. Yani okurken bile mantık hatası olduğunu kavrayabiliyorsunuz.
En basit örnek, 11. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında Atatürk'ün okuduğu kitap sayısı. Kesinlikle bilimsel olarak bir açıklama bulamıyorsunuz. Tarihi bir şahsiyeti yüceltmek adına kitaba böyle uydurma bilgiler sokulmuş. Halbuki sadece savaşlardaki kahramanlıklarını yazsaydınız da Atatürk'ü yeterince övmüş olurdunuz. Neyse, tarihin çarpıtılması ve egemenlerin yazdığı bir masal olmasından yana çok dertliyim. Bu konuyu kapatalım en iyisi :/

  Evet ne diyorduuum nereye geldi :D Toparlamaya çalışayım o halde. Sömürgecilik, misyonerlik ve "Bunlar hep gavur İngilizlerle Amerika'nın oyunları koçum" ana fikirleri çevresinde yazılmış kitaplar, gerçekten kopuk, fazla duygusal ve hatta maalesef ki uydurma bir hal alabiliyorlar. Ben de öyle kitaplardan hiç hazetmiyorum. Bu açıdan İhsan Süreyya Sırma'nın bu kitabını çok çok beğendim. Her bilgi kaynağıyla verilmiş. Hepsi şuanda da mevcut olan belgelerden alınmış. Gerçekçi, bilimsel verilere uygun bir kitaptı. Duygusallık ve gerçeklik arasındaki bağ çok güzel dengelenmişti yani.

  Kitap Beyan Yayınları'ndan çıkmış. Beyan Yayınları'nı çok severek okuyorum. Sayfa düzenlemeleri yani kullandıkları punto, satır aralıkları vb. de insanın gözünü yormayacak şekilde ayarlanmış. Kapakları da sade ve amaca uygun. Bu kitap mor haliyle beni çok cezbetti :) Zaten kısa bir kitap ve bir solukta bol bol altını çizerek, post-it yapıştırarak okuyabilirsiniz.

  Ülkemizin şuan İslam ülkelerinin "abisi" olarak gösterilmesine rağmen, hali ortada. Arabistan'da izlenen dizilerimizin, Müslümanların, 'kendilerinin kurtarıcısı' olarak gördüğü Müslüman Türkiye modelini zedelediği daha doğrusu ayıbımızı tüm dünyanın gözü önüne serdiğini gözlemliyoruz. Senelerdir üzerimizde süren bu globalleşme ve sekülerleşme aşkını anlamak için, Hristiyan dünyasının içindeki (bu kitapta sadece Protestan İngilizler ele alınmış) kuvvetli misyonerlik yapılanmasını ve ulaştıkları başarılara neden ulaştıklarını, ulaşamadıklarına da neden ulaşamadıklarını anlamak için okunması gereken bir kitap.

  Mavili günler diliyorum!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder