10 Mart 2016 Perşembe

İNSANIN DÖRT ZİNDANI - Ali ŞeriatiMerhabalar! Yaklaşık bir aydir buraları ayak seslerimle rahatsız etmiyordum, ama bu gece koşarak geldim :)
Şuanda saat 01.25 ve ben tiyatro yazmaktan sıkılıp soluğu burada aldım. Bir süredir de samimi bir giriş yapmamışım. Biraz uzun tutmaya hakkım var sanırım :) Bu aralar okuldaki sosyal faaliyetlerim ve YGS çalışmalarım tüm günümü kaplıyor. Daha sınava bir sene var ama yine de hazırlanmalıyız diye düşünüyorum. E haliyle kitap okuma performansım yerleri süpürmeye başladı. İnce bir kitabı günlerce elinde süründürmek mi dersiniz, nefis bir edebi romanı bir ay geçmesine rağmen bitirmemiş olmak mı dersiniz, Franz Kafka'yı bile
kendine küstürmüş olmak mı dersiniz, hepsi bende toplanmış gibi :( Üzülüyorum tabii ki ama ders çalışma programıma tam olarak alıştığım da bu sorunu da aşacağımı düşüyüyorum Allah'ın izniyle. Ama şunu da söyleyeyim ki, 2016 yılı içerisinde şuana kadar 16 kitap okudum. Bunların 11'i Ocak ayında okundu. Yani elimde dökümandan bol şey yok. Hiç kitap okuyamasam bile (Allah korusuun!) sizi paylaşımsız bırakmam...

Bu kitabı 15 tatilde okumuştum. Çok kısa bir sürede bitmişti. Cep  boy bir kitap ve gerçekten ince. Buna rağmen o kadar dolu dolu ki! 
Okuduğum ikinci Ali Şeriati kitabı olan "İnsanın Dört Zindanı", beşer olmayı aşıp insan olabilmek için izlememiz gereken yolu ve bu yolda insanın farkına varacağı dört zorluğu, dört zindanı anlatıyor. Bu zindanlar, Tarih, Toplum, Tabiat ve İnsanın kendi nefsi. İnsan, bu zindanları aşabildiği ölçüde insan oluyor.
Kitap Ali Şeriati'nin iki konuşmasının metinlerinden oluşuyor. Okuması çok kolay ve dili çok anlaşılır. Mutlaka okunması gerekir diye düşünüyorum. Benim sıradaki Ali Şeriati kitabım, Dine Karşı Din olacak. Peki sizinki? :)

Mavili Günler!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder