13 Mart 2016 Pazar

JULIUS CAESAR - William Shakespeare


"Sen de mi Brütüs? O zaman yıkıl Sezar!"
Merhabalar! Öncelikle, bu postu yazdığım için gerçekten çok mutluyum. Shakespeare'le ilgili herhangi bir iş, herhangi bir şey beni mutlu  etmeye yetiyor. Nedenini tam açıklayamasam da ben Shakespeare'i çok seviyorum. Tiyatro okumayı severim, İngiliz yazarları severim. Bunları nedenler olarak sıralayabilirim belki. 

Bu kitap Shakespeare'den okuduğum dördüncü kitaptı. Ayrıca kendime #HerAy1Shakespeare etkinliği başlattığım için de okumam gerekiyordu zaten.

Julius Caesar kitabı, adından da anlaşıldığı gibi Caesar'ın hayatını anlatıyor. Oldukça karmaşık olaylar, arkasından iş çevirmeler, gizli planlarla dolu bir kitap. Roma'da yaşanan Muhteşem Yüzyıl resmen :D

 Özetlemek gerekirse, Caesar'ı demokrasiye karşı bir diktatör olmakla suçlayanlar -bu grupta Caesar'ın çok yakın arkadaşlarından Brutus de bulunuyor- Caesar'ın imparator olmasını engelleyip, demokrasiyi yaşatmak istiyorlar. Kendilerince birçok plan yapıp uyguluyorlar. Açıkçası kitabı okumadan önce Brutus'un sadece makam mevki hırsı için arkadaşına ihanet etmiş olduğunu düşünüyordum. Ama okuduktan sonra gördüm ki, olaylar çok farklıymış. Brutus, kendince halkını ve halkının haklarını korumak için böyle bir işe girişiyor. Niyeti arkadaşına ihanet etmek değil. Zaten onun aklını çelen de başka kişiler. Tüm bunlar hesaba katıldığında görüyorum ki, kitap benim için çok çeşitli duygular ve düşünlerle geçmiş. Bazen Brutus'e hak vermişim, bazen Caesar'a. Kitabın sonu benim için şaşırtıcı ve mutlu ediciydi.

 Kitabın çevirisi ya da baskısı hakkında bir şeyler demem gerekirse, harikaydı! Okuduğum Shakespeare kitaplarının ikisi (Romeo ve Juliet ile Hamlet) Remzi Yayınları'ndandı. Diğer ikisi ise (Macbeth ve Julius Caesar) Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndandı. İki yayınevi de güzeldi ama sanırım bundan sonraki Shakespeare okumalarım Türkiye İş Bankası'ndan olacak. Zaten hali hazırda Venedik Taciri kitabım beni bekliyor.

Kitabı ısrarla ve şiddetle tavsiye ediyorum!!

Herkese mavili günler!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder