27 Mayıs 2016 Cuma

1984 - George Orwell
Merhaba! Bugün çok çok heyecan verici bir kitaptan konuşacağız. 
1984
George Orwell'in okuduğum ilk kitabı 1984 oldu. 
Kitap bir distopya. Yani olumsuz bir gelecek tasviri. Orwell'in tasarladığı gelecekte hakim ideoloji sosyalizm. Yani kitabın genelde sosyalizmi özelde ise İngiliz sosyalizmini eleştirdiğini söyleyebiliriz.
Kitaptaki gelecek tasvirinde insanlar her an devlet tarafından gözetleniyor. Devletin başında "Büyük Birader (Big Brother)" var. İşin daha da garip tarafı, her taraf Büyük Birader'in posterleriyle dolu olmasına rağmen halkın onu hiç görmemiş olması. Aslında var olup olmadığı bile muamma ama insanların zihinlerinde öyle kuvvetli bir algı var ki, kimse sorgulamıyor. Halk 7/24 izlendiği için yönetimin isteği ve haberi dışında hiç bir harekette bulunamıyor. 
Orwell'in dünyasında "aile" kavramı devlet tarafından yok ediliyor. Aşık olmak ya da karşı cinse karşı herhangi bir istek duymak suç. Evlenmenin tek gerekçesi devlete hizmet edecek yeni köleler üretmek. Aile bağları o kadar güçsüz ve gereksiz ki, kitapta oğlu tarafından polise ihbar edilen bir babanın oğlunu tebrik ettiğine şahit oluyoruz.
İnsanları hareketlerine hükmedildiği gibi, düşüncelerine de hükmetmek için Büyük Birader'in kontrolünde bir ekip, konuşulan dili yavaş yavaş değiştiriyorlar. Bu dilde insanların "özgürlük" gibi kavramları düşünememeleri için kavramların ya anlamı değiştiriliyor ya da tamamen dilden çıkarılıyor. Bu yeni dilin adı "Yenisöylem". George Orwell kurgusunu öyle ayrıntılı anlatmış ki, sırf bu yeni dilin özelliklerini ve kurallarını anlatan bir bölüm oluşturmuş.

Kitabın en can alıcı özelliklerinden biriyse kitapta anlatılanların bir kısmının günümüzde yaşanıyor olması. Düşünmek için, sorgulamak için, anlamak için eşsiz bir kitap. Kesinlikle herkese tavsiye ediyorum.

Mavili günler!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder