21 Temmuz 2016 Perşembe

Başmakaleler 4 - İdeal Yol - Prof. Dr. M. Esad Coşan


"O halde sağlıklı, aydın ve huzurlu bir iç dünyası kurmak, kendimize, çevremize yararlı olabilmek için en önde gelen şarttır."

Merhabalar!
Bir süredir itikaf ve ardından köy ziyaretim yüzünden buralarda yoktum. Ama şimdi tekrar geldim. Aslında köyde gözlemlediklerimle ilgili de bol fotoğraflı bir yazı yazasım var ama hala tam olgunlaşmadı fikrim. Bakalım neler olacak?? :D

Tatilde kuzenlerimle birlikte olduğum ve zamanınm hep dolu dolu geçtiği için kitap okuyamadım. Fakat onlar evlerine dönünce ben de yalnız kalıp kendimi kitaplara verdim :") Ard arda iki tane kitap bitirdim. Her zaman söylediğim gibi, Instagram'da daha aktifim. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan Kimdir?

 Mahmud Esad Coşan, akademisyen, yazar, din adamı, vaiz,Nakşibendi şeyhi. Uzmanlık alanı hadis ilmidir.*
Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi 13 Safer 1357 / 14.4.1938 tarihinde, Çanakkale’ye bağlı Ayvacık ilçesinin Ahmetçe köyünde dünyaya geldi. İlk öğrenimini Eminönü Vezneciler İlkokulu’nda,1950 yılında tamamladı. Bu arada babası vasıtasıyla dönemin âlim ve âriflerinden Serezli Hasib ve Abdülaziz Bekkine Efendilerle tanıştı. Sohbet meclislerine devam etti. Vefa Lisesi orta kısmından 1953, aynı okulun lise kısmı Fen Kolu’ndan ise 1956 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi bölümünü 1960 yılında bitirdi. Arap Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı, Ortaçağ Tarihi ve Türk-İslâm Sanatı sertifikaları aldı. Fakülte son sınıfta iken Mehmed Zâhid (Kotku) Efendi’nin küçük kızı Muhterem Hanımefendi ile evlendi. 
 Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Klasik-Dînî Türkçe Metinler Kürsüsü asistanlığını kazandı ve bu suretle de üniversiteye intisap etti. Fakülte
yayın komisyonunda iki yıl sekreterlik yapan Es’ad Coşan Hocaefendi, 1965 yılında “İlâhiyat Doktoru”, 1972 yılında  doçent, 1982 yılında Profesör unvanını aldı. Aynı zamanda Almanya, Avusturya, Irak, İran, Libya, Ürdün, Suudi Arabistan ve İran gibi ülkelerde uluslararası toplantı ve konferanslara katıldı, araştırma ve incelemelerde bulundu. Mahmud Es’ad Coşan hocaefendi başarılı ve verimli bir öğretim üyeliği hayatı sürdürmekte iken irşad faaliyetleri ile sosyal ve kültürel çalışmalara daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla 1987 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Bundan sonra Hocası ve kayınpederi Mehmed Zahid Efendi’den aldığı tebliğ ve irşad görevini daha aktif yerine getirebilmek için faaliyetlere başladı. Seleflerinin başlattığı hadis derslerini Türkiye’nin bir çok ilinde yapmak suretiyle yaygınlaştırdı. Yaygın ve örgün eğitim, kültür, yardımlaşma, sanat ve yayın alanlarında hizmet üretmeleri için dostlarını teşvik etti. Bu alanlarda bir çok çalışmanın başlamasına önayak oldu. Çok sayıda kitap ve makale kaleme aldı.

Sohbetlerine gösterilen ilgiden dolayı hizmet sınırlarını genişletti ve bu gaye ile dünyanın bir çok ülkesine seyahatlerde bulundu. Avrupa, ABD, Orta Asya ve Avustralya’ya defalarca giderek eğitim proğramlarına katıldı.
Doğup büyüdüğü vatanından yirmi bin kilometre uzakta bulunan Avustralya’da, bir cami açılışı için yaptığı bir seyahat esnasında elim bir trafik kazası neticesinde Hakk’a yürüdü (10 Zilka'de 1421 / 4 Şubat 2001). Nâşı Türkiye’ye getirildi. 9 Şubat 2001 tarihinde Fatih Camii’nde Cuma namazını müteakip kılınan cenaze namazına, yüzbinlerce talebe ve seveni katıldı. Eyüpsultan Mezarlığı’nın Nakşi Tarlası denilen kısmında Hakk’ın rahmetine tevdi edildi.**  Bu kitap, Hocaefendinin çeşitli mecmualarda yayınlanmış makalelerden oluşuyor. Dili çok akıcı ve herkesin anlayabileceği seviyede. Değinilen meseleler çok isabetli. Mutlaka okunması gerek diye düşünüyorum. Eğer alma imkanınız yoksa, buraya tıklayıp açılan sayfadaki "İdeal Yol" başlığının altındaki makaleleri okuyabilirsiniz.


Kendilesi, alim, aydın ve hoş bir kimseydi. Allah ona gani gani rahmet eylesin. Kendisi benim de manevi önderim, hocam. Çok severim. Tatlı ses tonu ve üslubu onun sohbetlerini bir kat daha güzelleştirir. Siz de youtube'dan sohbetlerini izleyebilirsiniz, tavsiyemdir. Ayrıca Instagram, Twitter ve Facebook'ta adına açılmış sayfaları takip ederek sohbetlerinden kesitler okuyabilirsiniz. Çevreyi koruma, ahlak, hoşgörü konularına önem verir, yabancı dil öğrenmeyi ve toplumdaki her bir ferdin lider olmasını öğütler. Kendisi bir tarikatın şeyhi olmasına rağmen "Bana da tabii olmayın, her biriniz lider olun." der. Zaten kendinden sonra tarikatın başına geçen oğlu Muharrem Nureddin Coşan Hocaefendi de aklımızı kullanmamızı ve bilinçli Müslümanlar olmamızı öğütlemişti. 

Herkese  mavili  günler!1 yorum:

  1. Din adamlığı kariyeri kadar yazarlığı da güzide bir hocamızmış...

    YanıtlaSil